Dişlerinizin inci gibi beyaz olmasını isteyenlerin en çok yaptığı araştırmalar arasında “Evde hızlı diş beyazlatma yolları neler?“, “Evde diş beyazlatma teknikleri”, “Evde nasıl diş beyazlatılır?” gibi sorular yer almaktadır.

Merak edenler için en uygun yöntemleri sizler için araştırdık. Ev ortamında uygulanacak en iyi yöntemler alışkanlık haline gelebilir. En iyi yöntemler, düşük maliyetli, etkili ve evde yapılan ağrısız uygulamaları deneyebilirsiniz. Peki, evde hızlı diş beyazlatma yolları neler? Evde nasıl hızlı diş beyazlatılır?

En Hızlı Diş Beyazlatma Yolları Neler?

diş beyazlatma

Doğal diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerin sağlıklı ve estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler mevcut. Kimyasal kullanmadan, beyaz ve parlak görünmesi için dişlerinize yapabileceğiniz çok işlemler söz konusu. Doğal şekilde diş beyazlatmak için evde kolaylıkla deneyebileceğiniz malzemeler bulunmaktadır. Bu mevcut olan malzemeler ile diş yüzeyinde oluşan sararmaları etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için sirke, limon gibi asit içeren malzemeler kullanılır. Bu malzemeleri kullanırken dikkatli olmak sağlık açısından önem arz eder.  Diş ve ağız sağlığı korunarak beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Daha sağlıklı bir dişlere sahip olmak için diş hekimi ile işbirliği yapmanız gerekir. 

En çok bilinen doğal diş beyazlatma yöntemlerini başında limon ve karbonat karışımı gelir. Bu karışımı dişlere uygulayarak beyazlık elde edilebilir. Karbonata limonu sıkıp karıştırılır. Bu karışım diş fırçasına sürülerek dişler fırçalanır. Fırçalama işlemi bittikten sonra ağız çalkalanarak karışım temizlenir. Limon yerine farklı olarak elma sirkesi de kullanılabilir. Bu işlemin düzenli olarak yapılması dişlerinizin beyazlamasına eski parlaklığın geri kazanılmasını sağlar. Diş beyazlatma işleminde aşırı ve kontrolsüz kullanım dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Limonda bulunan asit etkisi karbonat ile birleştiğinde, dişlerde çiziklere neden olabilir. 

Diş Macunu İle Diş Beyazlatma yapılabilir. Diş macunu kullanarak dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra diş macunu ile ağız hijyeni de sağlanmış olur. Günde en az iki kez dişlerin fırçalanması önemlidir. Düzenli olarak fırçalanan dişler zamanla beyazlaşır. Sağlıklı bir hale geçer.

Tuzla Diş Beyazlatma işlemi de uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Kolay bir şekilde diş beyazlatma işlemi yapılabilir. Diş beyazlatmada sofra tuzu kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Kullanılan sofra tuzu, dişlerin beyazlamasının yanı sıra gün geçtikçe dişlerde biriken zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlar. Karbonat etkisi sağlayan sofra tuzu kontrolsüz kullanıldığında zararı kaçınılmaz olur. 

Evde Nasıl Diş Beyazlatılır?

İyi bir ağız hijyeni alışkanlığı edinerek bir yandan diş çürükleri önlenirken, diğer taraftan dişlerin beyazlığı da korunabilir. Onların daha beyaz bir hale gelmesine yardımcı olur. İlk olarak günde en az iki kez diş fırçalama işleminin yapılması gerekir. Diş hekimi ile işbirliği yapılarak florür içeren diş macunu kullanılmalı. Diş fırçası her 3 ile 4 ayda bir veya kılları yıprandığında değiştirilmeli. Dişlerin günde bir kez diş ipi ile temizlenmesi sağlanmalı. 

Leke yapan yiyeceklerden olan, şarap, çay, asitli yiyecek, meyve ve soda içecekler renklenmeye neden olmasından dolayı tüketimi sınırlandırılmalı. Diğer taraftan pizza ve spagetti sosu ve her türlü domates sosu da renklenmeye neden olabilir. 

Evde nasıl diş beyazlatılır? Sorusunun bir başka cevabı da tütün kullanımdan kaçmaktır. Sigara tiryakilerinde ya da dumansız tütün kullanan kişilerin dişlerinde sararmalar ve diş minesi konusunda sorunlar mevcuttur. Bunların bırakılması dişlerin beyazlamasını sağlayabilir. Tüm tütün ürünleri inci beyazı olan dişleri lekeler. Bunun yanı sıra genel vücut sağılığı için de zararlı olan bu içeceklerin kullanımı azaltılmalı hatta son verilmeli. 

Çiğneme ya da daldırma tütünü kullanan kişilerin dişlerinde fiziksel temas olmasından dolayı lekelenme daha fazla görülür. Bunun yanı sıra dumansız tütün, ağız, yemek borusu ve pankreas kanserine de yol açar. Rutin Diş Kontrolleri ile koruyucu diş temizliği için her 6 ayda bir diş hekimine görünmek diş sağlığı açısından önem taşır. 6 aylık rutin işlemler ağızınızın sağlıklı olmasını ve diş temizliği ile plak ve lekelenmelere karşı diğer malzemelerin uzaklaşmasını sağlar. Dişlerin daha beyaz görünmesine katkı sağlar. 

Karbonat, her evde bulunan mutfak malzemesidir. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden biri de karbonat kullanarak dişlerin beyazlatılması sağlanır. Karbonat evde uygulanabilecek muhtemel diş beyazlatma yöntemidir. Diş hekimi uzmanları tarafından evde uygulanacak en iyi diş beyazlatma yöntemler ile dişlerde renklenmenin önüne geçerek doğal görünümlü beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın